hlavní obrázek

  Tel: 732 719 695

 * Využijte velice výhodné polohy půjčovny, a šetřete své peníze za dopravu lodí. *

BEROUNKA

bod bod

ROZVĚDČÍK


Hospoda "U rozvědčíka" - kultovní místo na Berounce.

 • To, čím je pro Brdy hospoda "U zrzavého paviána", tím je pro Berounku hospoda "U rozvěd-
  číka"
  . Zkrátka kultovní místo. Budete-li se nacházet kdekoliv v okolí, určitě zavítejte. Z okolí dýchá historie, vynikající ovocné knedlíky a dobré pivo. Hospoda se nachází nedaleko Branovského přívozu, přibližně 100 m od řeky.
  Ota Pavel ve svých knihách popisuje, jak sem kdysi zavítal jeho otec Leo Popper se svou rodinou. Tady se Ota Pavel setkal s převozníkem Proškem, ke kterému se po dvou letech přestěhovali, tady poznal rozvědčíka Jaroslava Fraňka a jeho ženu, kteří zde mají pamětní desku, a dnes již i v nedalekých Nezabudicích pamětní síň. Tady se setkal s tulákem Bambasem.

Ukázka z knihy O. Pavla, Zlatí úhoři, (str. 57)

 • "Kdysi tatínek hledal ten kraj po čuchu.
  Ve třicátých letech minul s naším osobním šoférem Tondou Valentou hrad Křivoklát a stoupal strašnými serpentinami dále na západ podél řeky Berounky, ve které tenkrát plavaly štiky jak krokodýlové a na mělčinách se v řasách převalovali tloušti a parmy jak polena. Tatínek všechno pozoroval a mířil dál až k zájezdní hospůdce "U rozvědčíka" a tam jsme na dvě sezóny zůstali. Ale nebylo to ono. Přestože paní Fraňková byla krásná a příjemná žena a uměla báječný guláš a drštkovou, v sobotu a v neděli tam byl kravál. Přijely spousty trempířů, čundráků, vandráků a kovbojíčků a z tíché hospůdky udělali peklo hodné Západu. Zpočátku posílala maminka tatínka za trempíři, aby je uprosil, ať tolik nehlučí, ale po několika pokusech se vzdala. Brzy totiž ve znějících písních o tom, že život je pes a že nejkrásnější je žít na řece Youkonu bez ženy, vynikal tatínkův krásný hlas a k nám ubohým dětem zvlášt pronikal ryk nástrojů, které tatínek jedině ovládal, což bylo koště a pokličky půjčené od paní Fraňkové .
  Ráno ho maminka našla sedět u studny podnapilého; hrál na hřeben sentimentální písničky
  o svém černém Kladnu."

© 2001-2013, Ivan Hynek, Půjčovna lodí Nižbor. Všechna práva vyhrazena.